WRODZONA LUB NABYTA DEFORMACJA KSZTAŁTU PENISA
! ZACHOROWAĆ MOŻNA ZAWSZE BEZ UCHWYTNEJ PRZYCZYNY !
nieprawidłowy kształt
Najczęściej w lewo.....
Skrzywienie prącia to deformacja kształtu polegająca na nieprawidłowym skrzywieniu się prącia w lewo, prawo, w górę (grzbietowo) lub w dół (brzusznie). Możliwa jest też rotacja prącia wzdłuż długiej osi jak też skrzywienie z przewężeniem, kształt przypomina wówczas “klepsydrę”. Ze skrzywieniem można się już urodzić (wrodzone) lub nabyć w ciągu życia (nabyte).
MOŻLIWE OBJAWY
OBNIŻONA JAKOŚĆ ŻYCIA
– widoczne skrzywienie prącia
– ból przy współżyciu seksualnym
– zaburzenia erekcji i dysfunkcja seksualna
– brak możliwości wprowadzenia prącia
– negatywny wpływ na psychikę o obniżenie jakości życia QoL
WRODZONE SKRZYWIENIE PRĄCIA
Czy można się z nim urodzić ?
TAK, szansa < 1 %
Mniej niż 1 % choruje na skrzywienie prącia, z którym już się urodzili, zwykle zauważalne jednak dopiero w trakcie dojrzewania, w stanie wzwodu.
Wynika z nieproporcjonalnego rozwoju osłonki białawej otaczającej ciała jamiste.
Operację można wykonać dopiero po zakończeniu dojrzewania płciowego.
Wadzie tej czasem towarzyszą inne wady wrodzone np. położenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej (meatus) takie jak spodziectwo i wierzchniactwo.
NABYTE SKRZYWIENIE PRĄCIA
Czy prącie może zmienić kształt w trakcie życia ?
TAK, szansa 0,4–9%
Nabyte skrzywienie prącia to stan, w którym prącie skrzywiło się w trakcie życia. Najczęstszymi przyczynami są: choroba Peyronie czyli tzw. stwardnienie plastyczne prącia.
Skrzywienie może się także rozwinąć po urazie prącia tj. złamanie prącie (Fractura penis), uraz tępy lub kłuty, uraz w wyniku celowego ręcznego wyginania prącia w trakcie wzwodu czy zakładania zbyt mocnego okrężnego ucisku na prącie.
stwardnienie plastyczne prącia
CHOROBA PEYRONIE
0,4–9% mężczyzn
Choroba Peyronie’go to najczęstsza przyczyna nabytego w ciągu życia skrzywienia penisa, występuje u 0,4–9% mężczyzn. Choroba atakuje zwykle w wieku 50–60 lat, ale może pojawić się dużo wcześniej.
Przyczyna nie jest do końca wyjaśniona, prawdopodobnie jest nią zaburzenie prawidłowego gojenia się licznych mikrourazów błony białawej prącia, które powodują przewlekły stan zapalny powodujący powstawanie zwłóknień, zwapnień i ostatecznie wyczuwalnej płytki skrzywiającej prącie.
CZY MASZ WPŁYW NA ZACHOROWANIE ?
! WIĘKSZY NIŻ MYŚLISZ !
CZYNNIKI RYZYKA
CHOROBA PEYRONIE
– cukrzyca
– nadciśnienie tętnicze
– hipercholesterolemia
– palenie papierosów
– nadmierne spożycie alkoholu
– zaburzenia erekcji
– przykurcz Dupuytrena
– czynniki genetyczne
– krótkie wędzidełko
– skrócenie/ wydłużenie więzadeł prącia
Zauważ, że miażdżąca większość czynników ryzyka to efekt niezdrowego stylu życia.
dwa stadia choroby
peyronie
1. FAZA AKTYWNA– pierwsza faza aktywnego zapalenia. W prąciu toczy się stan zapalny, u 40% chorych występuje ból prącia (zwłaszcza w trakcie erekcji). Zaczyna być wyczuwalne stwardnienie w prąciu, tworząca się płytka jest zwykle jeszcze miękka i bolesna, pojawia się skrzywienie prącia.
2. FAZA STABILNA– druga faza fibrotyczna, włókniejąca. Płytka twardnieje i dochodzi do stabilizacji skrzywienia, które często utrudnia lub uniemożliwia współżycie seksualne. Ból prącia ustępuje samoistnie u 90% pacjentów w ciągu 12 miesięcy.
SKRZYWIENIE PRĄCIA
ROZPOZNANIE
diagnoza
Jak przebiega badanie i USG
Pierwszym krokiem jest zebranie szczegółowego wywiadu i dokładne badanie fizykalne prącia w poszukiwaniu płytki, zgrubień i stwardnień. Niezwykle przydatnym elementem diagnostycznym jest USG prącia w skali szarości oraz z zastosowaniem funkcji dopplerowskich, dzięki niemu oceniamy dokładne położenie i wymiary wszystkich płytek i nieprawidłowości w obrębie osłonki białawej, stan ciał jamistych, ciała gąbczastego, żołędzi, powłok prącia i ukrwienie. USG pozwala też wykluczyć np. guza prącia (może dać podobne objawy!). Zaleca się obiektywną ocenę stopnia skrzywienia prącia na podstawie zdjęć.
SKRZYWIENIE PRĄCIA
LECZENIE
OPCJE TERAPII
zachowacze i operacyjne
Sposób leczenia zależy od rodzaju skrzywienia, stadium choroby, długości prącia i objawów. We wczesnej fazie zapalnej choroby Peyronie stosuje się farmakoterapię oraz iniekcje do prącia- np. osoczem bogatopłytkowym (P-shot, PRP). Leczeniem w późnej fazie stabilnej oraz w skrzywieniu wrodzonym jest operacja.
najskuteczniesze leczenie
OPERACYJNA KOREKCJA
Operacyjna korekcja jest najskuteczniejszą metodą leczenia nabytego skrzywienia prącia i jedyną opcją leczenia skrzywienia wrodzonego.
laserowa korekcja skrzywienia penisa
Od kilku lat przeprowadzam operacje skrzywienia prącia swoją autorską metodą przy użyciu lasera, mój film o niej został wyświetlony w Europejskiego Kongresu Urologicznego w Paryżu i stanowił pierwsze na świecie doniesienie o wykorzystaniu lasera dwutlenku węgla w operacji skrzywienia prącia.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY ?
! ZABIERZ ZDJĘCIA !
Wizyta andrologiczna
CO ZABRAĆ ?
Na wizytę bardzo przydatne będą zdjęcia prącia wykonane w stanie wzwodu- pozwolą na ocenę typu skrzywienia niezbędną do monitorowania terapii i wstępnego planowania operacji. Możesz wykonać je w domu, optymalnie 4 zdjęcia: od góry, od lewej, od prawej i od przodu, ważne by zdjęcia były wyraźne, jasne a aparat był ustawiony równolegle do prącia. Zdjęcia możesz okazać lekarzowi na różne sposoby:
- przesłać mailem przed wizytą (możesz spakować je do folderu i zabezpieczyć hasłem)
- przesłać lekarzowi przez aplikację do telekonsultacji
- przynieść ze sobą na w formie elektronicznej
- przynieść w formie papierowej- wówczas od razu narysuję Ci na nich wstępny plan operacyjny, który zabierzesz do domu przed podjęciem ostatecznej decyzji
A JEŚLI NIE MOGĘ SIĘ PRZEŁAMAĆ ?
pełna dyskrecja
Jeśli odczuwasz opór, to naturalne, ale pamiętaj, że z podobnym problemem zgłasza się do mnie wielu mężczyzn w różnym wieku. Zagadnienie skrzywienia prącia jest niezwykle delikatną kwestią. Musisz zrozumieć, że androlog to lekarz i specjalista w zakresie wszelkich schorzeń prącia, możesz liczyć na wiedze i profesjonalizm. Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska.