PATOLOGICZNIE POSZERZONE ŻYŁY SPLOTU WICIOWATEGO JĄDRA
! NAJCZĘSTRZA PRZYCZYNA MĘSKIEJ NIEPŁODNOŚCI !
15 % mężczyzn
40% niepłodnych mężczyzn
Żylaki powrózka nasiennego występują u około 15 % mężczyzn i u aż 40% niepłodnych mężczyzn, tym samym są one najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności. Około 15 % par ma trudności ze spłodzeniem potomstwa, u około połowy z nich występuje czynnik męski niepłodności.
OBJAWY
OBNIŻONA JAKOŚĆ ŻYCIA
– ból moszny
– powiększenie moszny
– uczucie ciężkości moszny
– spadek produkcji testosteronu
– pogorszenie jakości nasienia
– zahamowanie wzrostu jądra dziecka
Dolegliwości
uciążliwy problem
Najczęstszym objawem żylaków powrózka nasiennego jest dyskomfort lub ból moszny. Typowo nasila go ciepło i ruch, dlatego może narastać np. w cieplej wannie, jacuzzi, saunie czy pod gorącym prysznicem, a nawet w letnie ciepłe dni, zwykle jest większy wieczorem niż rano oraz w trakcie i po aktywności fizycznej.
BAG OF WORMS
"WOREK ROBAKÓW"
Tak określa się wygląd moszny przy zaawansowanych żylakach, które widoczne są w tym stadium gołym okiem jako grube, długie i kręte struktury wypełniające worek mosznowy i przemieszczające się w jego obrębie.
Niepłodność męska
WPŁYW NA PŁODNOŚĆ
plemniki
spermatogeneza
Chcę być tatą
🌺Żylaki powrózka nasiennego są najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności i występują aż u 40 % niepłodnych mężczyzn bezskutecznie starających się o potomstwo
🌺Mogą doprowadzić do pogorszenia produkcji plemników w jądrach oraz upośledzenia syntezy testosteronu
🌺Najbardziej prawdopodobną przyczyną upośledzenia produkcji plemników jest wzrost temperatury w moszny o 1-2 stopnie C. Wskazuje się także na możliwy negatywny wpływ takich czynników jak: wzrost stężenia produktów przemiany materii, spadek prężności tlenu, wzrost liczby reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), wzrost ciśnienia żylnego, spadek przepływu tętniczego i produkcji testosteronu
DIAGNOZA
ROZPOZNANIE
ultrasonografia
doppler i b-mode
Złotym standardem w rozpoznawaniu żylaków powrózka nasiennego stanowi badanie USG moszny, które można wykonać u androloga. Jest to bezbolesne, szybkie i bezpieczne badanie diagnostyczne. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego po każdym badaniu USG pacjent powinien otrzymać szczegółowy opis badania wraz ze zdjęciami i zaleceniami.
WYSOKA JAKOŚĆ
CERTYFIKAT PTU
W 2017r. Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne (PTU) przyznało mi certyfikat “USG w urologii” potwierdzając tym samym moje umiejętności w zakresie przeprowadzania specjalistycznych badań USG (moje certyfikaty znajdziesz tutaj). Badanie wykonuję w komfortowych warunkach zapewniających pacjentowi intymność.
W trakcie badania USG pacjent leży na plecach, następnie nakładam specjalny żel na skórę moszny i przykładam do niej głowicę USG, badanie trwa kilka minut i nie wywołuje dyskomfortu czy bólu. Jest bezpieczne i bardzo skuteczne. W niektórych sytuacjach wskazane jest badanie w pozycji stojącej.
SAME WYKRYCIE ŻYLAKÓW NIE OZNACZA KONIECZNOŚCI LECZENIA
! WIĘKSZOŚĆ JEST BEZOBJAWOWAI !
WSKAZANIA DO OPERACJI
LECZYĆ CZY OBSERWOWAĆ ?
Najczęstszymi wskazaniami do leczenia operacyjnego są:
- niepłodność
- dolegliwości
- niedobór testosteronu
- zahamowanie wzrostu jądra
Sama obecność żylaków powrózka nasiennego nie oznacza konieczności interwencji.
najskuteczniesze leczenie
Mikrochirurgiczna warikocelektomia
Leczenie jest wyłącznie operacyjne. Najskuteczniejszą metodą jest operacja mikrochirurgiczna POD MIKROSKOPEM (mikroskopowa warikocelektomia). Starsze metody, takie jak laparoskopia, embolizacja radiologiczna żyły jądrowej, operacja wg Palomo lub wg Ivanissevicha są znacznie mniej skuteczne, obarczone większą ilością powikłań .
In vitro fertilization (IVF)
Niepowodzenie
IN-VITRO
RATUNEK PRZEZ OPERACJĘ
Wysoki index fragmentacji DNA PLEMNIKA (uszkodzenie DNA plemnika) może odpowiadać za poronienia jak również brak skuteczności metody in-vitro. Mikrochirurgiczna operacja żylaków powrózka nasiennego pod mikroskopem może znacznie zmniejszyć wpływ stresu oksydacyjnego, poprawić jakość DNA plemnika i zwiększyć szansę na sukces metody wspomaganego rozrodu IVF (IN-VITRO)