Obrzezanie laserowe przeprowadzane przez doświadczonego uroandrologa- Agnieszkę Chomicz.
Obrzezanie laserowe przeprowadzane przez uroandrologa Agnieszkę Chomicz

circumcisio

Obrzezanie

Obrzezanie, czyli "circumcisio" to zabieg usunięcia napletka prącia.

jest najstarszą procedurą chirurgiczną w historii ludzkości......

Kiedy jest wskazane ?

w każdym wieku

Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest stulejka (“phimosis”). Inne wskazania to między innymi załupek, zmiany nowotworowe, nawracające zapalenia czy nadwrażliwość żołędzi.

Na świecie obrzezanie wykonuje się także ze względów religijnych i kulturowych. W niektórych plemionach obrzezanie stanowi element inicjacji w wiek dorosły.

photo-1502585839613-ea89c24eecb2.jpeg

Napletek

Co to jest ?

Jest to ruchoma luźna skóra pokrywająca i ochraniająca żołądź prącia. Napletek w stanie prawidłowym można bez trudności odprowadzić aż poza rowek zażołędny (żołądź jest wówczas całkowicie odsłonięta). Napletek łączy się żołędzią poprzez wędzidełko prącia.

phimosis

stulejka

🔍 Co to jest stulejka ?
👉 Jest to nieprawidłowe zwężenie napletka utrudniające bądź całkowicie uniemożliwiające jego zsunięcie z żołędzi prącia.

🔍 Jakie są objawy stulejki ?
👉 Zwężenie przypomina wąski pierścień w obwodowej części napletka i ujawnia się przy próbie jego odprowadzenia- może się ujawnić we wzwodzie jak i w spoczynku. Napletek łatwo ulega otarciom, pęknięciom wywołując ból, pieczenie, krwawienie i nasilenie procesu bliznowacenia. Choroba nasila się z czasem utrudniając bądź wręcz uniemożliwiając prawidłową higienę, stosunki seksualne i oddawanie moczu.

🔍 Kiedy może wystąpić stulejka ?
👉 W każdym wieku, zarówno u dzieci jak i u dorosłych mężczyzn

Stulejka
Stulejka. Widoczne prącie w stanie spoczynku z odprowadzonym napletkiem, w obrębie którego zwraca uwagę jasny pierścień będący okrężnym przewężeniem napletka (stulejka). W sąsiedztwie zwężenia widoczne jest zaczerwienienie – podrażnienie i zmiany zapalne napletka towarzyszące chorobie.

zaawansowana stulejka

zwlekasz?

🔍 Powikłania nieleczonej stulejki
👉 Stulejka może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych prącia i pozostałych części układu moczowo-płciowego, w tym nerek, zwiększa ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, sprzyja powstawaniu zrostów napletka z żołędzią, zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej i poważnych zaburzeń oddawania moczu, a nawet może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych prącia. Stulejka może uniemożliwić prowadzenie aktywności seksualnej.

🔍 Jak leczymy stulejkę ?
👉 Rekomendowanym i najskuteczniejszym leczeniem stulejki u dorosłych jest obrzezanie (laserowe lub chirurgiczne).

Stulejka
Zaawansowana zbliznowaciała stulejka. Napletek nie jest odprowadzalny, przy próbie odprowadzenia uwidacznia się jedynie niewielka część żołędzi i ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

ZABIEG

OBRZEZANIE

estetyka w parze z leczeniem

Standardowe obrzezanie polega na usunięciu napletka ( tradycyjnie skalpelem) z pozostawieniem około 5 mm jego blaszki wewnętrznej. Niemniej poszczególne etapy zabiegu mogą być wykonane na różne sposoby w zależności od warunków anatomicznych oraz indywidualnych oczekiwań pacjenta co do finalnego wyglądu prącia.

W ostatnich latach mężczyźni wyrażają coraz większe zainteresowanie estetyką swoich narządów płciowych. Zgłaszając się do urologa, pytają już nie tylko o wskazania i aspekty terapeutyczne zabiegu obrzezania, ale także coraz częściej o kwestie estetyczne, niejednokrotnie mając już „upatrzony” wariant wyglądu prącia, zaczerpnięty z filmów bądź internetu.

Współczesna uroandrologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, czego efektem było wyłonienie się czterech stylów obrzezania estetycznego, z których każdy wiąże się z uzyskaniem innego końcowego efektu wizualnego (patrz grafika stylów niżej).

Androlog Urolog Agnieszka Chomicz

UROLOGIA ESTETYCZNA

CZTERY STYLE OBRZEZANIA

xxi wiek

OBRZEZANIE ESTETYCZNE

STYLE

Pierwszym, czysto estetycznym aspektem interesującym Pacjentów jest: położenie bliny pooperacyjnej stanowiącej granicę pomiędzy jaśniejszą a ciemniejszą częścią skóry prącia pozostawionej po obrzezaniu (zobacz grafikę) – wysokość blizny jest konsekwencją zaplanowania cięcia chirurgicznego w konkretnej odległości od żołędzi. Wyróżniamy tu dwa style: niski (low)wysoki  (high). W stylu niskim (low) blizna znajduje się blisko żołędzi i może być nawet ukryta w rowku pod żołędzią, wewnętrzna różowa blaszka napletka jest usunięta w większości lub całkowicie. W stylu wysokim (high) blizna znajduje się daleko od żołędzi i dlatego jest wyraźnie widoczna. Blaszka wewnętrzna jest zaoszczędzona w znacznej części bądź całkowicie. Styl wysoki często nie jest możliwy w przypadku istnienia stulejki (ponieważ nie zostałaby usunięta). Możliwa jest zmiana stylu z wysokiego na niski.

Drugim aspektem estetycznym jest pożądane napięcie skóry prącia po zabiegu, zależne od ilości usuniętej skóry. Styl luźny (loose) to taki, w którym skóra prącia po zabiegu pozostaje luźna, może częściowo przykrywać żołądź w stanie spoczynku oraz jest swobodnie przesuwalna w trakcie wzwodu. Natomiast styl ciasny (tight) to stan, gdy pozostawiana skóra jest napięta, żołądź jest całkowicie odsłonięta w spoczynku i we wzwodzie, a skóra w trakcie wzwodu prawie nieprzesuwalna bądź całkowicie nieprzesuwalna (ciasna/ napięta). Można zmienić styl z luźniejszego na ciasny usuwając dodatkową ilość skóry, nie jest możliwa zmiana stylu ciasnego na luźny.

Ostatecznie z połączenia powyższych dwóch aspektów wyłaniają się 4 kombinacje stylów: wysoki i ciasny (high and tight), wysoki i luźny (high and loose), niski i ciasny (low and tight), niski i luźny (low and loose). Zdjęcia efektów zabiegów są dostępne w galerii.

Cztery style obrzezania
Cztery style obrzezania

UROLOGIA ESTETYCZNA

BEZ SKALPELA

XXI WIEK

OBRZEZANIE laserowe

laser

Od czasów starożytnych dokonał się również ogromny postęp w zakresie dostępnych technologii i narzędzi, jakie możemy wykorzystać do przeprowadzenia zabiegu obrzezania, czyniąc go bardziej nowoczesnym i osiągając znacznie lepsze efekty estetyczne. Przez wieki obrzezanie było wykonywanie przy użyciu nożyczek czy skalpela. Współczesna uroandrologia dysponuje narzędziem, które w wielu aspektach wykazuje przewagę nad tradycyjnym skalpelem. Umożliwia osiągnięcie satysfakcjonujących efektów funkcjonalnych i estetycznych, a nawet wydaje się być narzędziem niemal doskonałym. 

To ważne, ponieważ dla dzisiejszych pacjentów, zwłaszcza młodych, coraz większe znaczenie ma właśnie efekt estetyczny, a nie tylko funkcjonalny. Tym narzędziem jest laser CO2.

Przez cały zabieg obrzezania laserowego nie używa się skalpela.

Chcąc wykonać obrzezanie w jednym z wcześniej omówionych stylów estetycznych niezbędne jest dokładne zaplanowanie wszystkich linii cięcia. Dzięki sprzyjającym warunkom śródoperacyjnym i doskonałej precyzji możemy z powodzeniem wykonać zabieg bardzo dokładnie według ustalonego wcześniej z pacjentem stylu estetycznego. Ma to na celu precyzyjne odzwierciedlenie oczekiwań pacjenta odnośnie wysokości położenia blizny pooperacyjnej w stylach wysokim i niskim, a także pożądanego stopnia napięcia skóry w stylach luźnym i ciasnym.

Obrzezanie laserowe przeprowadzane przez doświadczonego uroandrologa- Agnieszkę Chomicz.
Obrzezanie laserowe przeprowadzane przez uroandrologa Agnieszkę Chomicz

chirurg

Cięcie laserowe

Laser ma wiele zalet, należą do nich: bezkrwawe i bardzo precyzyjne cięcie (patrz zdjęcie), bezpieczeństwo, kontrola głębokości działania i przebiegu zabiegu, bardzo dobry efekt estetyczny. Warunkiem sukcesu jest doświadczenie i wiedza operującego lekarza, ponieważ nieodpowiednie dobranie parametrów pracy lasera czy nieprawidłowa kontrola ogniska wiązki może spowodować poparzenie lub uszkodzenia tkanek głębokich prącia. 

Początkujący urolodzy powinni zaczynać zabiegi laserowe pod okiem doświadczonej koleżanki czy kolegi.

Obrzezanie laserowe
Obrzezanie laserowe- widoczne bezkrwawe płytkie cięcie- zabieg wykonuje uroandrolog Agnieszka Chomicz

tylko dla widzów o mocnych nerwach

FILM

Film przedstawia moment wykonywania laserowego cięcia skóry napletka w stylu wysokim i luźnym (high and loose). Cięcie jest bezkrwawe i bardzo precyzyjne. Tkanka jest odparowywana pod wpływem wiązki lasera dwutlenku węgla (laser CO2). 

Zabieg wykonuje specjalista urologii, F.E.B.U. i androlog– Agnieszka Chomicz.

Odtwórz film na temat Obrzezanie laserowe przeprowadzane przez doświadczonego uroandrologa- Agnieszkę Chomicz.

gojenie

Po zabiegu..

  1. Gojenie trwa około 3-4 tygodni.
  2. Szwy są drobne i wchłanialne– wypadną same
  3. W trakcie gojenia należy powstrzymać się od masturbacji i sexu oraz unikać wysiłków fizycznych
  4. Na czas gojenia można otrzymać zwolnienie z pracy lub zaświadczenie do szkoły
  5. Celem osiągnięcia jak najlepszych efektów terapeutycznych i estetycznych warto zgłaszać się na wizyty kontrolne
  6. Po wypadnięciu szwów stosuję kurację przeciwbliznową– rodzaj dobieram na wizycie kontrolnej- dzięki temu dążymy do uzyskania gładkiej, płaskiej i jak najmniej widocznej blizny
Obrzezanie laserowe
Obrzezanie laserowe w wykonaniu uroandrolog Agnieszki Chomicz, etap gojenia.

KONTAKT ze mną

Chcesz porozmawiać ?

Agnieszka Chomicz Androlog Urolog

Lekarz dla Ciebie!

Kontakt i rejestracja

Agnieszka Chomicz – ZnanyLekarz.pl

© 2023 drchomicz.com | Wszelkie prawa zastrzeżone